Zamknij

Nowe ograniczenia: Rząd przedstawił listę SZCZEGÓŁY

18:45, 31.03.2020 | K.T
Skomentuj
Grafika KPRM
REKLAMA

Nasze społeczeństwo jest obecnie w takim punkcie epidemii, w którym nie może sobie pozwolić na rozprężenie. To od naszych codziennych decyzji i zmiany przyzwyczajeń zależeć będzie dalszy rozwój sytuacji. Premier przypomina, jak źle jest aktualnie we Włoszech czy Hiszpanii. W Polsce, po kolejnych obostrzeniach, każda osoba do 18 roku życia może wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna, parki zostały zamknięte, a zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych bardzo się zmieniły. To tylko część nowych zasad, szczegóły poniżej.

Chcemy za wszelką cenę uniknąć tego, co spotkało naszych partnerów w Europie zachodniej. Wiemy doskonale, że nawet bogatsze kraje mogą mieć kłopoty z takim zakresem pandemii, jaki spotkał Zachód. Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy jednocześnie spłaszczać krzywą zakażeń po to, żeby nie doszło do takich sytuacji jak we Włoszech czy chociażby w Hiszpanii

– między innymi tymi słowami rozpoczął wtorkową (31 marca) konferencję prasową premier RP Mateusz Morawiecki. Uczestniczył w niej także minister zdrowia.

Rządzący ogłosili następną pulę obostrzeń, do których muszą dostosować się wszyscy Polacy. Kolejne, nowe zasady życia społecznego mają spowolnić epidemię koronawirusa w naszym kraju. Jak mówił premier, mimo obowiązujących już wcześniej ograniczeń, cały czas za dużo jest kontaktów międzyludzkich, za dużo osób spacerowało do tej pory w parkach i innych miejscach rekreacji.

Mateusz Morawiecki tłumaczył dalej, że wprowadzenie jeszcze bardziej rygorystycznych ograniczeń jest niezbędne, aby za kilka miesięcy życie gospodarczo-społeczne  w naszym kraju wróciło do jako takiej normalności i żeby odbicie gospodarcze było możliwie płynne.  Obostrzenia wprowadzane są po to, aby ratować ludzkie życia. Pełną listę nowy zasad znajdziesz poniżej.

Być może właśnie teraz jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii. Widzimy duże przyrosty [zachorowań – red.]. Wiemy, że będą one jeszcze wyższe

– mówił dalej premier RP. 

Jeżeli ograniczymy kontakty między ludźmi, mamy szansę spowolnić wzrost [zachorowań – red.] i ochronić ludzkie życie. Ale nie ograniczyć o połowę, to nie wystarczy. To nie da efektu zmniejszenia liczby chorych. Musimy ograniczyć kontakty o trzy czwarte, o 80% 

– apelował z kolei podczas konferencji minister Łukasz Szumowski.

Ograniczenia ogłoszone przez rząd:

 

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas pomnożona przez 3. Jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na pasażu jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Wszystkie sklepy będą musiały dostosować się do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

– od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach (sklep powinien je udostępnić),

– w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

 • Rozszerzona zostaje lista osób, które będą podlegały obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020. Jeśli jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

 • Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami, np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
 • Zawiesza się wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

 • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
 • W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem: dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 i załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

 • Wprowadzono do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. Z tego też powodu ograniczono możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

 • Wprowadzono obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

 • Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

 • W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzono ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób czy prywatni przewoźnicy. Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

 • Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak: stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Na podstawie informacji zamieszczonych na www.gov.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz